Куди зникли трипільці?

Шість тисяч років тому виникають трипільські  поселення з тисячами двоповерхових жител….


Дивовижним явищем в історії України є трипільська культура, яка приховує чимало таємниць. Одна з найбільших таємниць – зникнення трипільської цивілізації. Назва цієї унікальної культури походить від села Трипілля, що біля Києва. Її відкрив український археолог, чех за походженням В.Хвойка (Хвойко). Пам’ятки цієї культури виявлені також на території Молдови і Румунії. Трипільці створили унікальний орнамент, що й донині вражає своїм різноманіттям і символікою. Археологи дивують новими відкриттями зразків трипільської культури. Справжньою сенсацією стало відкриття залишків храму трипільської доби, якому близько 6 тис. років. Він мав розміри 60х20 метрів, був збудований з дерева, обмащений глиною і покритий соломою. Храм таких розмірів в Україні відкрито вперше. Звідки прийшла і куди ж зникла трипільська цивілізація? Можливо, була знищена войовничими племенами? Загинула від хвороб внаслідок зміни клімату? Чи могла взагалі безслідно зникнути спільнота, яка налічувала близько 2 мільйонів осіб?

Які об’єкти входять до складу заповідника «Трипільська культура»?

Повна назва нашого заповідника – Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура». До складу заповідника входить 11 трипільських поселень. На території України більше півтори тисячі трипільських поселень, але є унікальні за площами – 19 поселень-гігантів, найбільших у світі поселень мідно-кам’яної доби і половина з них – у нашому заповіднику. Це такі трипільські «велетні», як «Тальянки» (450 га), «Майданецьке» (270 га), «Доброводи» (250 га). Майже всі трипільські поселення-гіганти розташовані на території історичної Уманщини, що і стало вирішальним у виборі місця для заповідника

.

Яке місце трипільської культури в історії людства та України?

Я думаю, що трипільська культура ще й досі шукає своє місце в пантеоні визначних археологічних культур світу. Світ має на зламі Праісторії та Історії кілька потужних, яскравих і відносно довготривалих спалахів господарського і соціального піднесення. Один з них на нашій території і це – Трипілля. Шість тисяч років тому в його середовищі виникають поселення з тисячами двоповерхових жител, що мають чітку планову забудову, ознаки господарської спеціалізації, і чи не основне – мають суспільство багатих у соціальній рівності! «Тальянки» (від 10-ти до 20-ти тисяч мешканців) існували в 38-му столітті до нової ери, а це за вісімсот років до виникнення писемності. Уявляєте, якби ми, крім перепаленої глини хат, посуду, пластики мали їхню самоназву, назву поселень, богів, видатних героїв? Трипільські міфи будили б фантазію не менше, ніж тексти давньої Месопотамії

 

Чи багато є трипільських поселень, які відомі, але ще не досліджені?

Трипільських поселень багато. На більшій частині з них розкопки не проводилися ніколи. На жаль, частина з них зруйновані сучасною глибокою оранкою. Археологів, які займаються Трипіллям, близько двох десятків на всю Україну. Розкопки – справа дорога. Для прикладу: наші поселення-гіганти досліджувалися за державні кошти ще в 1994-му році. Всі інші роки — гранти, меценати і студенти-практиканти.

 

 Які особливості мають трипільські поселення в різних регіонах?

Це буде не тільки моя думка, а й думка п’яти поколінь археологів, які досліджували Трипілля ще з кінця ХІХ століття. Трипільська культура проіснувала дві тисячі років, і вона відносно єдиним масивом була лише на першому етапі свого існування, коли трипільці колонізували межиріччя Пруту – Південного Бугу. Далі це було лише формування локальних варіантів однієї культури. Вони відрізняються формою та орнаментацією посуду, розмірами та інтер’єром жител, напевне мали з часом відмінності в одязі, мові. Дехто бачить кілька культур, які вийшли з трипільської.

 

Які знахідки трипільської культури найбільше вразили Вас?

Можливо, це звучить банально, але найбільше мене вразила внутрішня штукатурка трипільських хат. Тонка, в кілька міліметрів гладенька штукатурка, пофарбована вохрою, інколи, як «венеціанка», має заглиблений орнамент, який робився по свіжому шару. У 2004-му році під час розкопок на поселенні «Доброводи» було знайдене житло, в якому гарно збереглася і випала назовні стіна довжиною 17 метрів. Штукатурка розсипалася під пальцями, але прослідковувалася по всій довжині хати! Трипільці, – трудоголіки, естети, – на це мали час і натхнення!

 

Чи є «чорна» археологія трипілля? 

Грабіжників нашої спільної національної археологічної спадщини я б археологами, навіть «чорними», не називав. Археологи копають землю, щоб відтворити фрагмент зниклого світу, а грабіжники – шукають цінні знахідки і на цьому збагачуються. Вони обслуговують ринок приватних колекціонерів. Я розумію колекціонування етнографічних предметів, живопису, книг… Але де взялися приватні археологічні колекції? Ніколи не повірю в казки: «після оранки назбирав», «дісталося від діда у спадок». Ми над одним трипільським житлом «сидимо» місяцями, фіксуємо все до дрібниць, по розкопу ходимо босоніж. Для нас розкоп, як для хірурга операційний стіл. А «чорні» пройшлися з магнітометрами, вирахували «здобич», перекопали пам’ятку… Після «чорних» археологам на зруйнованому об’єкті вже нічого робити. Тому головне питання – як довго вони себе будуть безкарно почувати.

 

ЗМІ повідомляли, що в Легедзине прибули археологи з Німеччини. Які результати розкопок за їх участю?

Заповідник підтримує тісні контакти з німецькою стороною з 2011 року. Спочатку це були геофізики Римсько-Германської комісії інституту археології Німеччини (м. Франкфурт), потім інституту Протоісторії університету ім. А. Брехта (м. Кіль). Ці контакти з’явилися завдяки співпраці з Інститутом археології НАН України. Геофізики зробили сучасні плани кількох наших поселень. На сьогодні ми знаємо точне місце розташування будь-якого археологічного об’єкту під землею. Так були відкриті унікальні за конструкцією трипільські гончарні горни – «хіт» останніх археологічних сезонів, сліди довгих ровів – можливо перших на території України оборонних конструкцій, ям, мегаструктури – залишки споруд площами 400 — 600 квадратних метрів. На території одного з наших поселень – «Майданецькому», працювала українсько-німецька експедиція. З іноземної сторони, крім археологів, були палеоботанік та ґрунтознавець, що дасть можливість чіткіше реконструювати флору та кліматичні умови нашого регіону на початку ІV-го тисячоліття до н. е.

 

Куди, на Вашу думку, зникли трипільці?

Остання трипільська фаза дуже драматична: занепад господарства і її колишньої величі. Її зникнення – це метаморфози населення, яке вживалося в нові кліматичні зміни ІІІ-го тис. до н.е. Значні трипільські території стають степом і сюди заходять племена ямної культури. Важко знайти трипільські сліди в наступних епохах, але, скоріше за все, трипільці не зникли без сліду. Вони і надалі «варилися» в етнічному казані майбутніх українських земель.

 

(Повну версію читайте у журналі «Історичний калейдоскоп»)

Переглянути зміст журналу «Історичний калейдоскоп»

 

електронна версія журналу