ДЕ МАМОНТИ ЗАГУБИЛИ СВОЇ ЗУБИ?

 

Мамонтів можна назвати “творцями” людської цивілізації, бо люди жили одночасно з ними і полювали на них.
Яке значення мали мамонти для людини? Чому вони вимерли? Скільки їх було на території України у давні часи? Про це чимало можуть розповісти музейні експонати. Редакція журналу «Історичний калейдоскоп» розпочинає огляд решток мамонтів на території України, що має завершитися складанням реєстру і карти поширення цих гігантських тварин у межах сучасної території України.

Про унікальні експонати розповідає директор Камінь-Каширського краєзнавчого музею, що у Волинській області, Наталія Олександрівна Пась.

 

У Камінь-Каширському краєзнавчому музеї зберігаються унікальні зуби мамонта. Ці предмети були передані подружжям Мирославом і Русланою Наумиками із села Бузаки Камінь-Каширського району.
Під час копання ставка на власному обійсті Мирослав Наумик побачив невідомі предмети: ними виявились три корінні зуби мамонта. Місце знахідки — заплава річки Турії. Тут, у насиченому водою ґрунті, унікальні речі дуже добре збереглись. Залягали вони на порівняно невеликій глибині – близько трьох метрів.


Господарі вирішили передати один предмет для експертної оцінки в Національний науково-природничий музей НАН України. Радіовуглецевий аналіз, проведений науковцями, підтверджує, що тварина, якій вони належали, жила 11-12 тисяч років тому. Два інші зуби викопного волохатого слона були передані для зберігання у районний краєзнавчий музей. Їх вага сягає відповідно 3, 8 кг і 4, 3 кг.


Фахівці-реставратори здійснили комплекс заходів для збереження предметів в умовах їх перебування, а також довготривалого захисту від впливу перепадів температури, вологи, світла.
Довідковий матеріал про давно вимерлих тварин розповідає, що відносились мамонти до роду ссавців. То були травоїдні тварини: влітку паслись на берегах річок, озер, а в холодну пору по долинах рік кочували в південні райони. Основною їжею мамонтів була глиця, листя дерев, паростки, чагарники; за добу одна особина споживала 300-400 кг пухкої харчової маси. Пережовування грубої рослинної їжі сприяло поступовому стиранню зубів. Коли зуб стирався, він випадав, а на його місці виростав новий.

Річка Турія. Камінь-Каширський

До слова, у викопних зубів непогано збережена жувальна поверхня, вкрита рельєфними перетинками.
Нині зуби мамонта представлені в експозиції і є цінними експонатами музейної колекції.

 

Переглянути зміст журналу «Історичний калейдоскоп»

 

електронна версія журналу