Пам’ятник Богунові

Пам’ятник Богунові: на коні чи без коня?

 

Питання про пам’ятник славетному полковникові Іванові Богунові настільки актуальне, що ми в уяві вже зримо бачимо його постать на крутому березі Бугу.

Між небайдужими розгорілася дискусія про пам’ятник: Богун має бути на коні, чи без коня? Ті, хто проти коня, вважають, що кінь применшить постать полковника, та й коштів на пам’ятник з конем необхідно значно більше. То яким же має бути пам’ятник Богунові?  Редакція журналу «Історичний калейдоскоп» надає читачам можливість висловити свою думку.

 

Олексій Струкевич, доктор історичних наук: «Козацький полковник за своїм статусом у тогочасному українському суспільстві міг сприйматися і вести за собою тільки на коні. Як православний шляхтич він зобов’язаний був йти у похід кінним. Композиція з конем піднесе його над світом, покаже силу. Заслуги Богуна перед Українською Державою такі великі, що гріх економити на пам’ятникові. Зображення Богуна без коня принизить його соціальну гідність».

 

Картина Л. Гринюка «Полковник Іван Богун, керівник оборони Вінниці від польського війська 1651 р.»

Робота Данила Нарбута «Іван Богун, полковник вінницький»

 

 

12 комментариев для “Пам’ятник Богунові

  • Безперечно з багатьма переконливими доведеннями пана професора з рубрики «Богун-на коні» можна погоджуватись.
    Однак вважаю, що величність постаті І. Богуна ніяким чином «з конем» не буде переважливішою, адже ми , передусім, хочемо показати вивершену постать нашого полковника-оборонця, як шляхетного та високоосвідченого українського полководця, який мав свій герб Яструбецьких та маєтності за межами сучасного Старого міста у Вінниці — впевнено стоїть на власній землі, з напіввитягнутою шаблею-завжди готовий до захисту України, але не посягає на чужі землі.
    Суть саме у величі особистості І.Богуна-полковника-стратега, політичного діяча, що мудро передбачав ще у 17-му сторіччі негідність підписання угоди з Московською Росією. (Переяславська рада).

  • З усіх своїх чеснот Богун в найбільшій мірі проявив військову. А тому доречним був би пам’ятник на бойовому коні. Для створення образу можна послатись на картину М. Самокиша «Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем у 1653 р.»

  • Як на мене, коли верхи, — аби не вийшов Щорс чи, не дай бог, петро перший. Коли без, — аби не «подобіє» радянського «наслєдія». Зокрема, штампування під копірку лєніних та інших ідолів і пам`ятник Коцюбинському нагородило » іллічьовськими» рисами. Отож, мабуть, все залежить від скульптора-художника, митця, що зуміє втілити образ у концепцію. Байдуже, чи сидить, чи стоїть, чи на коні, ….. Здається, є кому і запропонувати ідею скульптури і, безперечно, не з тих, що колись , повертаючись до вищеозвученого «наслєдія», «наслідили» у скульптурі «не в тему».

  • Схиляюсь до думки, що Богун має бути на коні. У всьому світі видатних полководців у скульптурі традиційно зображують на коні (якщо вони їздили верхи, звичайно). Починаючи від франкських королів і закінчуючи, наприклад, генералами Американської війни за незалежність і т.п.
    Хоча це, на мою думку, не є надто принциповим. Головне, щоб ми дійсно відходили від радянської традиції і відкривали інші стилі та напрямки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *