Балто-чорноморський союз: історія та сучасність

Сьогодні все частіше можна почути заклики до створення «Балто-Чорноморського союзу» як єднання країн Східної Європи в межах умовної географічної вісі «Балтійське море – Чорне море». Коли ж виникла ідея цього альянсу? Вперше в наближеній до сучасного геополітичного розуміння формі ідея об’єднання народів Східної Європи, а саме поляків, українців, білорусів та литовців була сформульована ще на початку ХІХ століття польським інтелектуалом Є.А.Чарторийським – головою національного уряду Польщі під час повстання 1830-1831 рр. Основною метою такого об’єднання був захист від російської експансії. Концепт Єжи Чарторийського вирізнявся на тлі попередніх ідей відновлення Речі Посполитої як єдиної держави визнанням державницьких прав українців, що відрізняє його від варіацій польського імперського проекту. Втім, ідеї Є.А.Чарторийського так і залишились непопулярними ідеями старого польського аристократа-інтелектуала аж до початку ХХ століття.

Розпад Радянського Союзу і звільнення східноєвропейських держав від тоталітарних режимів відкрив можливість до реанімації ідей Балто-Чорноморського співробітництва.

Чітких геополітичних обрисів концепція Балто-Чорноморського союзу, або так званого проекту «Міжмор’я», набула після завершення Першої світової війни та розпаду великих європейських багатонаціональних імперій. Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття українські політичні та громадські діячі Юліан Бачинський, Микола Міхновський та Степан Рудницький розробляли свої варіанти Балто-Чорноморської концепції.

За часів УНР видатний український історик і голова Центральної Ради М.Грушевський виклав ідею створення Балто-Чорноморського альянсу у своїй роботі «Орієнтація чорноморська» у 1918 р. Громадський діяч, письменник, публіцист та ідеолог українського націоналізму Юрій Липа 1940 р. створив геополітичну «Чорноморську доктрину», в якій вказував на історичну спільність народів, що населяють узбережжя Балтійського та Чорного морів…

(Повну версію читайте у журналі «Історичний калейдоскоп»)

 

Переглянути зміст журналу «Історичний калейдоскоп»

 

електронна версія журналу